Satış: 0358 220 0016 Mehmet Paşa Mah. Atatürk Cad. 14-D Amasya
Servis: 0358 218 7119 Gümüşlü Mah. Saraydüzü Cad. No:3 Amasya

Solar Sulama Sistemleri Montajı

Şebeke hattının olmadığı, şebekeden elektrik bağlamanın çok maliyetli olduğu yerlerde en ekonomik çözüm güneş enerjisi ile elektrik üretmektir. Tarımsal arazi için sulama oldukça önemlidir. Sulama için en ucuz yöntem güneş enerjisi ile olacaktır.

Tarımsal sulama genellikle yer altı su kaynaklarına sondaj yöntemiyle yapılır. Sulama pompaları vasıtasıyla su yer altından veya kuyudan çekilerek sulama kanallarına ulaştırılır. Tarımsal sulamada güneş enerjisi sistemi mevcut olan AC pompanın off grid sistem ile beslenmesi ya da akü ve inverter kullanımı gerektirmeyen DC solar pompa sistemi kurulması şeklinde iki farklı tasarımla kullanılabilir. Verimli ve etkin olan çözüm DC solar pompa kurulumu yapılıp, ihtiyaç olan suyun depo ya da havuzdan karşılanması şeklindedir.

Son dönemde kullanımı gittikçe artan güneş enerjisi ile tarımsal sulama kullanıcılar çok büyük enerji avantajı sağlamaktadır. Bu alanlar arasında en çok öne çıkanlardan biri de tarımsal sulama paketleri diyebiliriz. Sulama yapılacak yerin boyutu ve suyun durumuna göre kullanılacak ekipmanlar farklılık gösterir.

//www.akotek.com.tr/wp-content/uploads/2018/11/hizmet_solar-sulama-sistemleri-montaji.jpg

Güneş enerjili su pompalama sistemleri, güneş enerjisinin en verimli ve anlamlı kullanıldığı alanlardandır. Kuyuların ve diğer su kaynaklarının merkezlere uzak, kırsal bölgelerde bulundukları düşünülürse, geleneksel enerji kaynaklarını kullanmanın ya oldukça uzun kablolama ya da sahada benzinli jeneratör kullanımını gerektireceği bilinmektedir. Bu metotlar hem pahalı ekipman ve bakım, hem de sürekli artan yakıt maliyetleri içermekte olduklarından, güneş enerjisi genellikle hem daha ekonomik hem de daha verimli sonuçlar vermektedir.

Solar tarımsal sulama sisteminde hava kapalıysa ne olur? Tüm güneş enerjisi sistemleri en iyi sonucu elbette güneşli havalarda verir. Kapalı havalarda sistem çalışmaya devam eder fakat su verimi azalır. En ekonomik ve güvenilir metot geniş bir su deposu kurmaktır. Gündüz depoya dolacak olan ihtiyaç fazlası su, geceleri veya güneş ışığının az olduğu günlerde su temininde sıkıntı çekilmemesini sağlayacaktır. Bu yüzden de depolu bir sistem kuracaksanız, deponuz günlük ihtiyacınızdan biraz fazlasını karşılayacak büyüklükte olmalıdır. Diğer bir alternatif ise, güneş panellerinin gündüz ürettiği enerjiyi akülerde depolayarak gece veya havanın kapalı olduğu günlerde suyu çekmek için rezerv olarak kullanmaktır. Bu sistem hayli güvenilir olmakla birlikte fazladan maliyet ve bakım gerektirecektir.

Referanslardan örnek fotoğraflar: